
Wycinanie laserowe czy plazmowe
Technologie wycinania laserowego i plazmowego mają ten sam obszar zastosowań i są technologiami konkurencyjnymi. W przypadku cięcia metalu należy wybrać cięcie laserowe, aby uzyskać bardziej precyzyjną prostopadłą krawędź. Wykona ona lepszą pracę niż cięcie plazmowe.
Stopień zniekształcenia materiału podczas wycinania
Stopień zniekształcenia materiału w procesie wycinania laserowego jest mniejszy ze względu na możliwość oddziaływania skupionej wiązki laserowej na wąski, mały obszar. W rezultacie uzyskuje się wąskie i geometrycznie regularne cięcia oraz wyraźnie zlokalizowaną strefę wpływu ciepła na małej przestrzeni.
Zaletą tej metody obróbki będzie precyzja krawędzi części, co jest bardzo ważne przy tworzeniu pojedynczych wycięć, małych elementów o złożonych konfiguracjach lub kątów o określonych parametrach. Wysoka wydajność również sprawia, że ten typ cięcia jest preferowany w stosunku do innych. Jest ona najbardziej efektywna przy cięciu stali o grubości do 6 mm.
Zastosowania wycinania laserowego
Jedną z zalet cięcia laserowego jest brak podziałki na cienkiej blasze. Umożliwia to skierowanie części do dalszych operacji technologicznych bez użycia drutów. Należy zauważyć, że jeżeli grubość arkusza materiału wynosi 4 mm lub mniej, krawędzie tnące będą gładkie i proste. Jeśli do wykonania otworów stosuje się technologię laserową, średnica dolnej części będzie nieco większa niż górnej. Nie ma to wpływu na jakość i geometrię otworów. Czynniki te prowadzą do wniosku, że technologia, jaką jest wycinanie laserowe (ze strony ciecielaser.pl), będzie rzadziej stosowana niż plazmowa w przypadku obróbki blach o grubości od 20 do 40 mm. Jeśli materiał jest grubszy niż 40 mm, nie należy wykonywać cięcia laserowego.
Zastosowania wycinania plazmowego
Cięcie plazmowe jest stosowane w szerszym zakresie grubości blach, przy zachowaniu dobrej jakości cięcia. W przypadku obróbki blach miedzianych o grubości do 80 mm blach żeliwnych o grubości do 90 mm, blach aluminiowych lub stopowych o grubości do 120 mm, lub blach ze stali stopowej i węglowej o grubości do 150 mm, proces ten okazał się ekonomiczny.
Jeżeli blacha jest cienka, o grubości do 0,8 mm, cięcie płomieniowe jest rzadko stosowane. Zastosowanie cięcia plazmowego jest również ograniczone przez minimalne wymiary otworu. Dobry wynik można uzyskać tylko wtedy, gdy grubość blachy jest równa lub większa od średnicy otworu. Cechą szczególną tej technologii jest termiczne wypalanie krawędzi metalu, które trwa krótko, ale obniża jakość rezultatu.
Podsumowanie
Porównując te dwie techniki, można zauważyć, że w przypadku pracy z cienkim materiałem jakość wyników będzie podobna. Jeżeli proces ten jest stosowany do metalu o grubości większej niż 6 mm, należy preferować cięcie plazmowe. Ma ona zalety zarówno pod względem szybkości, jak i efektywności energetycznej.
Zobacz również

Wycinanie laserowe jako sposób na obniżenie kosztów w firmie
29 marca 2022